Sevinç Engin'in Liderlik Kitabı

Sevinç Engin aldığı yanıtları “Lider Öyle Olmaz Böyle Olur Yön Veren Liderler İle Liderlik Üzerine” adlı kitabında topladı

Türkiye’nin kendi alanında lider 119 ismi ile birebir röportaj yaparak “Türkiye lider çıkarmaya aç bir ülkemidir”, “Karizmatik liderlik nedir”, “Lider olunur mu doğulur mu?”, İyi bir lider  her zaman iyi bir yönetici midir?’Lider için aile desteği ne kadar önemli?’ gibi soruların yanı sıra kişiye özel sorular da yönelten Sevinç Engin aldığı yanıtları Lider Öyle Olmaz Böyle Olur Yön Veren Liderler İle Liderlik Üzerine” adlı kitabında topladı. Engin kitabında liderliğin hep siyaset ve iş dünyası bağlamında düşünüldüğünü ancak kendini işine adayan bilim adamları, öğretmenler, annelerin de büyük lider olabileceğini vurguluyor. Kitapta röportajı yer alan spor, siyaset, iş, ve medya dünyasının lider isimleri arasında ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Atılım Yapı Taahhüdü A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yalçın Zaim, Fatih Terim, Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yıldırım Koç, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ, Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı,  Demmer Demireller Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş’de Kurucu Ortağı Adnan Demirel,  Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, Süzer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süzer, DEMSA Başkan Vekili Demet Sabancı Çetindoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Müsteşarı Metin Kilci, Uğur Dündar, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Korkut Özal, Hüsamettin Cindoruk.'' Yazar Engin: ''Kitap, liderlik ve insanların liderliği nasıl uyguladığı ve süreç içerisinde nasıl lider haline geldikleriyle ilgili''.

Genel okuyucu için olduğu kadar, eğitim ve öğretim yılı başında lise ve üniversite  öğrencileri için de başarıya giden yola ışık tutan yaşam deneyimlerini Yazar Sevinç Engin ile paylaşan liderler arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yer alıyor.

Başbakan Erdoğan, “Yüksek duygusal zeka ve düşük duygusal zeka lider ve topluma nasıl yansır” biçimindeki bir soruyu yanıtlarken Eskiler “Hal saridir” derler. Yani, haller, haleti ruhiyeler bulaşabilir. Dolayısıyla liderlerin ruh hali de saridir, bulaşıcıdır, çok çabuk etrafına yayılır. Eğer lider mutlu bir ruh haine sahipse, etrafındaki insanların da her şeye olumlu baktıkları görülür” diyor ve takım çalışmasında “iyimser olmanın” önemine değiniyor.

Erdoğan, “Lider olunmaz , lider doğulur”a  ne diyor?

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ünlü “Lider olunmaz, lider doğulur” sözünü yorumlaması istenince de “Bazı insanlar liderliğe yatkın bir mizaçla doğabilirler. Ama bence bir insanı lider yapan şey, ülkesine duyduğu sevgi ve onun uğrunda yürüttüğü toplumsal mücadeledeki kararlılığıdır. Ben güzel bir gelecek özlemiyle yürütülen toplumsal mücadelenin liderliği yarattığı inancındayım” karşılığını veriyor.

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Türkiye’de liderliğe ilişkin, aynı kitapta yer alan görüşlerinde Bahçeli; Türkiye’de “karşı olan çevreler” kadar “yandaş görünen çevreler” nedeniyle demokrasinin gelişemediğini belirtirken, “İnsan hakları ve demokrasi kavramlarını sakız yapıp, kavramların ve değerlerin saygınlığına gölge düşürenlerin, demokratikleşme çabalarını zayıflattığını düşünmekteyiz” görüşünü savunuyor. Siyasetin yüce değerlerini Cumhuriyet düşmanlığıyla, bölücülükle ve teröristlerle özdeşleştirenler bulunduğunu belirten Bahçeli, “Mesele sadece siyasi açılım ve demokratikleşme nutuklarıyla çözümlenemez” dedi. Bahçeli bugünün liderlik manzarasına ilişkin şu iddialarda bulunuyor: “İstikrar, hoşgörü ve uzlaşma siyasetini küçümseyerek, tarihi ve milli hassasiyetimizi yok farz  ederek “antidemokratik” etiketini sağa sola gelişigüzel yapıştırmaya çalışarak kalıcı başarı sağlanamaz.

 

Sevinç Engin'in "Lider Öyle Olmaz Böyle Olur" kitabında spordan siyaset dünyasına kadar birçok isimle gerçekleştirdiği röportajlar arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile yapılan röportaja da yer verildi. Engin'in Bakan Yıldız ile enerji üzerine gerçekleştirdiği söyleşide Yıldız, enerji güvenliği için, ortak çözümün temel olduğunu işaret ederek, çözüm basamaklarını ikili ve çok taraflı sorumluluk ve karşılıklı bağımlılık olarak tanımladı. Bakan Yıldız, Türkiye'nin jeo-stratejik pozisyonu ile Hazar bölgesi, Ortadoğu ve Orta Asya enerji kaynaklarının, Avrupa ve dünya pazarlarına güvenli olarak taşınmasını sağladığını belirterek Türkiye'nin doğal ve fiili bir köprü ve kavşak olduğunu vurguladı. 
Türkiye'nin bu konumunun hem kaynak ülkeler hem de pazar ülkeleri için bir avantaj olduğuna değinen Yıldız, "Türkiye; Ortadoğu, Orta Asya ve Avrupa arasında bir dostluk köprüsüdür. Bu jeopolitik pozisyon, üç yakayı bir araya getirmekle kalmayıp birbirleriyle kaynaştıran bir anlam taşır” dedi.

 

Atılım Yapı Taahhüdü A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yalçın Zaim: Liderlik güçlü kişilik, bilgi, sabır,analiz etme özelliği, cesaret ve öngörüdür… Liderlik sadece güçlü kişiliği olanlara öğretilebilir…Günlük basit hedeflerle, popülizmle olan kişiler lider olamaz…Toplumun mutluğunun nerde olduğunu keşfetmesi, alacağı tedbirlerle toplumu hedefe doğru yöneltmesi için gerekeni yapması liderin görevidir…

 

Zoru Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, çağdaş anlayışa göre liderliğin öğretilebileceğini belirtirken “Yeni bir sektöre ya da alana yatırım söz konusu olduğunda, kendi içgüdüme ve “koku alma” duyguma da çok güvenirim” diyor. Türk toplumunun bütün sorunları liderlerin çözmesini beklemesi alışkanlığının gerçekçi olmadığını kaydeden Zorlu, diğer birçok ilginç görüşünün yanı sıra, “başarıda teori yüzde 20, pratik yüzde 80 rol oynuyor. Bu nedenle gençlere en büyük öğüdüm, stajınızı o kuruma gönül vererek, işe yoğunlaşarak yapın, Fabrikalar, şirketler birer hayat okulu. Elinize geçen fırsatları iyi değerlendirin” gibi önerilerde bulunuyor.”

 

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yıldırım Koç : Günümüzde geleceğe odaklanmayan bir yöneticinin lider olduğunu söylemek zor olur… İyi yönetici olmak liderliğin olmazsa olmaz vasıflarından değildir… Lider olmak insanları sadece kendi kişisel ajandası için değil, daha büyük bir fayda için emek harcamak konusunda motive etmek demektir… Çok sayıda Türk şirketi, tercihini duygusal zekası yüksek liderler ve çalışanlardan yana kullanarak, dönüşümünü gerçekleştirmiş veya gerçekleştirmek çalışmaktadır.

 

Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ: Türkiye’de kadın liderlerin azlığı bu alandaki fırsat eşitsizliğinin bir sonucu. Kadınlara yeterli imkanlar sunulursa çok kaliteli ve birçok alanda fark yaratabilecek liderlere sahip olacağımızı düşünüyorum… Liderler zor dönemlerde cesaretlerini ve motivasyonlarını kaybetmeden yaptıkları işe konsantre olabilen, korkusuzca karar alabilen insanlar…Çok kültürlü bir bakış açısına sahip olan , çağın gereklerini doğru algılayan ve yönetime yansıtan liderlere ihtiyacımız var. Dünya ile bütünleşmemizin yolu, liderlik anlayışımızın daha vizyoner olmasında geçiyor.

 

Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı: Dünyaya, tartışmaya ve aktif çözüm arayışlarına kapalı yapıların lider üretmesi mümkün olmaz. Eğer oturduğu koltuktan yıllar yılı kalkmayan insanları lider olarak görüyorsak, Türkiye’nin çok ciddi bir lider sorunu vardır. Ancak tartışma ve çözüm üretme kültürüne sahip olan toplumlar, kaliteli lider üretirler. Türkiye’ye baktığımızda, dünya ile güçlü ilişkileri olan kurumlarımızın ki aralarında devlet kuruluşlarının yanı sıra şirketler de vardır, lider çıkarttığını görüyoruz, ancak yeterli değil.

 

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’na göre ise; ‘ o şirkette görev yapan herkes çok çalışmalı, liderler çalışanlara örnek olmalı, hepsinden çok çalışmakla beraber yön gösterici ve sorun çözücü olmalıdır. Lider, çözümün kaynağı olmalı, çalışanları hedefe yöneltmeli…’ diyor.

 

Fatih Terim; Türkiye’nin sorunu herkesin tüm sorunların Çözümünü liderlerden ya da yıllardır gelmesini umduğu liderden beklemesi. Kendi kişisel sorumluluklarını unutan ve her şeyi kendisinin üstünde bir otoriteye devreden bu anlayış ülkemize ayak bağı oluyor, çağın gerisinde kalmasına neden oluyor… Benim için en büyük lider Kemal Atatürk’tür elbette.

 

Sahir Erozan; En önemlisi, yaptıkları işin fikrini çok iyi şekilde şirketin logosuna çizmek.  Yani bunun bir filozofisini çok iyi belirlemeleri gerekiyor. Ondan sonra da bu şirketin nasıl büyüyeceğinin planlamasını çok iyi yapmaları gerekiyor. Şimdi ben çok küçük böyle el yordamıyla yönetilen bir şirket olduğum için ekspertizim dışında yöneticilik tekniklerini kendim öğrenemedim. Çünkü çok küçük yaşta kendi başıma işe başladım. Ve böyle bir eğitimden geçmediğim için ben kendi fikirlerimi kendim ürettim. Bunun iyi tarafları da var, kötü tarafları da… Tabiî ki onun için ben de çok disiplinli, iyi bir yönetici olamadım. Çünkü bunun okuluna gitmedim açıkçası.

 

Binali Yıldırm; Liderlik ve yöneticilik arasındaki farka ilişkin soru üzerine, “Liderlik sonradan elde edilen, kazanılan bir şey değil. Biraz insanın yaratılışında, fıtratında mayasında olan bir şey olması lazım” diyerek liderliği doğuştan gelen, yöneticiliği ise bilgi tecrübe ile kazanılan bir nitelik olarak tanımlayan Bakan Yıldırım, iyi bir yöneticinin iyi bir lider anlamına gelmeyeceğini, fakat iyi bir liderin iyi bir yönetici anlamına gelebileceği değerlendirmesinde bundu.

 

Fahrettin Gülener; şirketlerde yaşayan birer varlıktır, kişilerin başarıları izlenir ve kovalanırsa, akıllı politikalar zamanında kitlesel uygulamalara dönüşebilirse ne mutlu… Şirketlerimde patronluk havasını benden kimse beklemez, daha çok meslektaş ve iş arkadaşlığı temasını 37 yıldan beri işlemişimdir. Marka ve model peşinde koşmayan ortalama bir şöhrete sahibim. İsrafı her fırsatta dile getirerek tasarruf ve bilinçli tüketici olunmasına çağrı yaparım. Evim asla lüks değildir, fabrikamın bahçesinde kendi mütevazı inşa ettiğim ahşap evimde çalışanlarımın en dibinde “bir Hans gibi” yaşamaktayız.

 

Demet Sabancı Çetindoğan ise ; başarılı bir lider kişiliğinde yüksek iç uyum ve hırs, ancak yeniliğe açıklık, tedbirlilik, uzlaşılabilirlik ve öğrenmeye açıklık özellikleri belli oranlarda bulunmalı… başarıya ulaşmak için mutlak ve mutlak sahip olmak gerekenler: Cesaret, sürat, sezgi ve özgüven…

 

Kariyeri boyunca pek çok projeyi sıfırdan hayata geçirmiş, pek çok farklı şirkette değişik projelere imza atmasıyla dikkat çeken bir örnek; ARTER Ajans Başkanı Erol Olçak Sevinç Engin’e paylaştığı görüşleri arasında; ekip çalışmasının önemine değinmiş… Lider vizyon koyar, ekip o vizyonu gerçekleştirilebilir hedeflere dönüştürür, projelendirir özellikle bu kısımda ekip çok önemlidir. Ekip tekniktir, bilgi birikim ve donanım sahibi olması profesyonellerden oluşması gerekir ekibin. Lider işin içine girdiğinde çoğu zaman bozucu etki yapar çünkü ya uçar, ya da gereksiz detaylara dalar. 

 

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton; Şirketlerinizin başarısında kişiliğinizin yeri ve önceliğini ise şöyle açıklıyor: ‘Bu bir felsefi gereksinimdir. Her şirketin kurucusunun felsefesi doğru ise çalışanlar o felsefeye uygun olarak gelişir ve mutluluk yolunda başarılı olurlar.’

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci: Yöneticilikte devlet adamlığı toplum mutluluğu esasına dayalı bir kavramdır. Liderler bu olgunun dışında yer alamaz. Asıl görev  toplum refahı ve mutluluğuna giden yolda doğru ve zamanında karar verebilmektir.

 

Ak Parti, Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ; Türk toplumu krizlerden çıkmasında ya  da çok az zararla atlatılmasında liderlerin ya da yöneticilerin davranış şeklini ve Türkiye’deki  liderleri şöyle değerlendiriyor: Liderler böyle durumlarda topluma umut aşılamalı ve güven telkin etmelidir. Felaket tellallığı yapmak, öldük, bittik gibi çok abartılı yaklaşımlarda bulunmak, sorumlu ve iyi bir lider çizgisinin çok ötesindedir. Liderler, yaptıklarıyla topluma pozitif anlamda güzellikler katan kişilerdir, toplumun birikimlerini alıp götüren eğil. Siyasetle ilgili olarak söyleyecek olursak iktidara ulaşmak için her araç meşru olmamalıdır. Bu coğrafyanın özellikleri arasında, ‘ben değil, biz anlayışı’ varır. Mutlaka bir çıkardan bahsedilmesi gerekiyorsa, bu partilerin, grupların, şunların, bunların çıkarı değil milletin topyekun çıkarları olmalıdır.’ Diyor.   

 

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül; Lider vizyon-misyon sahibi olmalı, statükoya meydan okumalı, yenilikçi olmalı, doğru işi yapmalı, risk almaya yatkın olmalı, girişimci olmalı, kararlı olmalı, etkin iletişim becerisine sahip olmalı, çalışanına karşı anlayışlı bir lider-yönetici profili çizmelidir.

 

Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton; Bir liderin olmazsa olmaz özellikleri; karizma, doğru bir rol modeli oluşu, etik oluşu, güvenilir oluşu, sözünün eri oluşu, çok çalışkan oluşu, empati gücünün olması, iyimser olması, insanlara güven duyması, vizyon sahibi olması gibi…

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; Şirketlerin uzun vadeli başarıyı yakalamasının altında dört tane husus yatıyor;  Bunlardan ilki ortaklık kültürünü geliştirmek. Özellikle Türkiye’de şirketlerimizin işletme sermayelerinde yetersizlikler var. Ülkemizde finansmana erişim bir hayli zor ve maliyetli. Ancak, sermayeyi aynı iş kolunda veya bağlantılı iş kollarında faaliyet gösteren firmalarla ortaklıkta bulabiliyorsunuz. Dolayısıyla ortaklık kültürünü geliştirmek zorundayız diye düşünüyorum.  İkincisi kurumsallaşmak. Bakınız Türkiye’de 3. neslin yönettiği şirket sayısı bir elin parmağını geçmez. Oysaki Japonya’da 42. neslin yönettiği 1400 yıllık şirket vardır. Şirketler bizlerin şahsi mülkleri değildir, toplumun mülkleridir. Şirketler uzun vadede ancak kurumsallaşarak ayakta kalabilirler.  Üçüncüsü markalaşmakGünümüzde şirketlerimizin karşılaştığı en büyük sorunlardan bir tanesi kârsızlıktır. Kârsızlık sorununu aşmanın en temel yolu markalaşmaktır. Bir kuruşluk etiketin, ürüne ne kadar fiyat yüklediğini hepimiz biliyoruz.  Sonuncusu inovasyona önem vermektir. Bakınız simit eskiden tablalarda satılırdı, bugün saraylarda satılıyor. Eskiden satılan fiyatın en az beş kat üzerinde ve yanında farklı ürünlerle satılabiliyor. İşte bu yenilikçiliktir, keşiftir ve para kazandırır

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı; duygusal zekadan kasıt kendinin ve başkalarının duygularını anlamak, sezmek, doğru duygusal iletişim kurmak olduğu ölçüde, duygusal zekanın herkese olduğu gibi yönetici ve liderlere çok önemli yarar sağlayacağı aşikardır.

 

Demmer Demireller Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş’de Kurucu Ortağı Adnan Demirel; her ne kadar liderliğin doğuştan olduğunu savunanlar varsa da, "Liderlik sonradan kazanılabilen bir özelliktir." düşüncesi daha yaygındır.Yalnız dikkat edelim Kişi bunu kendi iradesiyle ve çabasıyla kazanır,başkasının öğretmesiyle değil. Doğuştan gelen karizma, mücadele ruhu, hırs gibi özellikler lider olmak için birer yardımcı unsurdur sadece.Sonuç olarak, yalnızca bu özelliklerle lider olabilmek pek de mümkün değildir.

Maden İşleri Genel Müdürü Hamdi Yıldırım’a göre ; lider amacına göre hedef belirler, bu hedefi gerçekleştirmek için gerekli bilgi, donanım, kişilik, yetenek ve tecbrüye sahip kişilerle birlikte yola çıkar. Kritik ve kriz zamanlarında belirledikleri strateji, yaptıkları planlamayla hep birlikte liderin öncülüğünde ve gözetiminde başarıya kilitlenirler. 

 

Sabah Gazetesi Yazarı Haşmet Babaoğlu; Liderlik hangi zamanlarda ortaya çıkar sorusuna ise;  Kriz zamanlarında… Ya da bazen “lider olacak kişi”nin kitleyi krizde olduklarına inandırdığı zamanlarda..

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek;Bir; lider kararlı olmalı. İki; istişareye önem vermeli. Üç; cesur olmalı, korkak olmamalı. Dört; kendisine yapılan yanlışlıkları unutmamalı, ama gerektiğinde de affedici olmasını bilmeli. Beş; hangi konuda liderlik yapıyorsa, o konuda teknolojiyi ve her türlü gelişmeyi yakinen takip etmeli. Ayrıca liderin, özellikle internetin ve internetin gerektirdiği bütün teknolojik aletleri çok iyi kullanıyor olması lazım’. Dedi.

İstanbul Kültür Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof.Emre Alkin; Tereddütsüz yakın tarihin en büyük lideri Atatürk. 20’inci ve 21’inci yüzyılın liderleri Atatürk’ün dehasının yanında sadece ‘vazifeli insanlar’ olarak tarif edilebilir… Türk toplumunun ne istediğini anlayan ve onu nasıl tatmin edeceğini bilen herkes bence çok iyi bir lider olur… Siyasal-iktisadi ortam otomatikman her zaman bir lider çıkarır…

 

Star Gazetesi Yazarı Prof.Mahir Kaynak;  Krizlerden çıkmanın yolu evvela doğru bir çözüm bulmaktır. Doğru bir çözüm de dünyadaki gelişmeleri doğru tahmin etmekten geçer. Zamanın ruhuna aykırı, tarihin gidişine aykırı davranışlarda bulunan liderler ülkelerine ciddi zararlar verirler.

 

Coca Cola International Başkanı Muhtar Kent; Masadan kalkıp, dışarı çıkıp belirsizliği ve karmaşıklığı yönetecek insanlar gerekiyor. Değişik kültürleri öğrenmek ve anlamak, insanlarla milliyetlerine odaklanmadan, farklıklara saygı göstererek ilişkiler geliştirmek lazım. Takipçilik, alçak gönüllü olmak, başarıyı paylaşmak ve gülümsemeyi unutmamak bana hep fayda getirdi. Türkiye’de son derece başarı yöneticiler var ve sayıları her gün artıyor.

 

Süzer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süzer; Güvenirlilik ve kararlılık. Esasında bu iki özellik birbirleriyle de cok ilgili. İnsanlar ancak güvendikleri insanın liderliğinde hareket ederler. Eğer herhangi bir konuda lider olarak ortaya çıkan insan, liderliğini yapmayı düşündüğü topluluğun güvenirliliğini kazanamazsa, onu takip edecek kimse olmayacaktır. Takdir edersiniz ki,  sizi takip eden kimse yoksa, siz de bir lider değilsinizdir’. Liderliğin olmazsa olmaz  özellikleri  arasında saydıklarının bir kısmı

Uğur Dündar, Türkiye’nin görünürde bazı liderleri var. Ama onları evrensel örnekleriyle kıyasladığımızda maalesef birçok özellik açısından geride kaldıklarını görüyoruz. Bence liderin başarı çıtası sadece Türkiye ölçülerine göre değil, evrensel ölçülere göre belli yerlere taşınmalıdır. Ve lider mutlaka o çıtayı aşabilecek vasıfları da içermelidir.

 

Hüsamettin Cindoruk, Liderlik profilinde ne gibi bir değişiklik oldu dersiniz, liderlik kurumu dinsel bir kurum haline geldi…Siyaset yüzünden bir caz konserine gidemedim. Ben folkloru, cazı takip etmeyi severim… Bütün toplumun beklentilerini karşılayacak bir lider bugüne kadar gerçekleşmedi. Belki bir miktar Atatürk, bazı alanlarda bu liderlik vasıflarıyla Türk toplumunun beklentilerine veya kendi beklentilerine cevap buluyor.