Fakültemiz Atılım ailesinin en eski ve en köklü kurumlarından birisi olup, 1997-1998 akademik yılında hizmet vermeye başlamıştır. On yedi yılı aşan eğitim hayatımız boyunca bir yandan bölüm, öte yandan da öğrenci sayılarımızı artırarak bugünlere geldik. Şimdilerde on bölümden oluşan fakültemiz, İngilizce hazırlık eğitimi almakta olanlar hariç toplamda 700’ü aşkın öğrenciye hizmet veriyor. Hazırlık’taki arkadaşlarımızla 800 civarında öğrencisi olan genişçe bir aileyiz.

İşletme ve İktisat bölümlerimiz gerek Türkçe gerekse İngilizce olarak ayrı ayrı faaliyetlerini sürdürüyorlar. Ayrıca yine Türkçe olarak eğitim imkanı sunan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümümüz öğrencilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. İlk öğrencilerini bu sene alacak olan Maliye Bölümü de güçlü akademik kadrosuyla sizleri bekliyor. Tamamen İngilizce eğitim veren Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Turizm ve Otel Yönetimi ile Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümlerimizi özellikle hatırlatmak isterim.

Fakültemiz ilk mezunlarını 2000-2001 akademik yılında vermişti. O tarihten itibaren her yıl artan sayılarla mezun veriyor ve öğrencilerimizin çok değişik sektörlerde iş bulduklarını görmekten mutlu oluyoruz. Mezuniyetlerinin ardından iş hayatına daha donanımlı ve daha avantajlı atılmalarına yardımcı olmak için öğrencilerimize pek çok imkanlar sunmaktayız. Örneğin Fakültemizin bütün bölümlerinde zorunlu staj uygulamasına geçtik. Bu sayede öğrencilerimiz, kendilerine uygun sektörlerde iş hayatına ilişkin tecrübeler elde edecekler. Ayrıca Kariyer Yönlendirme birimimizle birlikte çalışarak, bilhassa üçüncü ve dördüncü sınıfa gelen öğrencilerimize ders programlarını ve çalışma disiplinlerini bozmadan farklı şirketlerde yarı zamanlı işler bulmaları konusunda yardımcı oluyoruz.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile bir ‘Temas Noktası’ kurulması konusunda girişimler başlattık. Fakültemizin kafeterya kısmında açılacak ve bütün Üniversiteye 2014 yılının Eylül ayından itibaren hizmet verecek olan Temas Noktası’nda İŞKUR görevlileri bulunacak ve öğrenimleri sırasında ne gibi iş fırsatları olduğu konusunda öğrencilerimizi bilgilendirecekler. İŞKUR yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde özellikle ‘İşbaşı Destek Programı’nın mezuniyetten önce iş hayatında önemli tecrübeler kazandıracağını gördük. Bu arada Ankara’nın en tanınmış otellerinden olan Sheraton Hotel ve Convention Centre ile imzaladığımız bir protokol sayesinde gerek Turizm ve Otelcilik ile İşletme Bölümü öğrencileri gerekse Uluslararası İlişkiler ve Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümlerimizde öğrenimlerini sürdüren arkadaşlarımız hem staj yapıyorlar hem de yarı zamanlı olarak çalışabiliyorlar.

Eğitim-öğretim kalitesini artırmak ve yıllar içinde sorunları fırsatlara çevirmek için çalışıyoruz. Bölümlerimizin ders programlarını sürekli olarak ve en son gelişmeler doğrultusunda gözden geçirmeleri Fakülte politikamız olup, öğrencilerimizin teknik donanıma sahip sınıflar ve laboratuvarlarda ders almasını sağlamak için titizlikle uğraşıyoruz. Öte yandan öğretim üyesi ve öğretim görevlisi arkadaşlarımızın kendi alanlarında iyi yetişmiş kadrolar arasından özenle seçildiğini hatırlatmak isterim. Hepsi Türkiye’de ve uluslararası saygınlığa sahip yabancı üniversitelerde doktora yapmış akademisyenler olup, birçoğu kendi alanında sektörel bazda geniş çaplı tecrübelere sahip uzmanlardır.

Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde 2014-2015 akademik yılından itibaren öğrencilerin İngilizce seviyesini yükseltmek için ‘Bölüm İngilizcesi’ adıyla yeni bir ders başlatıyoruz.  Bu, özellikle gazete okumayı, televizyon haber ve analiz programlarını anlamayı ve aynı zamanda ödev, başvuru mektubu ve buna benzer rapor ve yazıları öğretmek amaçlı bir pilot program olacak. Bunu yaygınlaştırıp, diğer bölümlere açarak, öğrencilerimizin İngilizcelerini geliştirmelerine her türlü katkıyı sağlamayı amaçlıyoruz.

Bölümlerimizin çok sayıda Avrupa üniversitesi ile Erasmus değişim programı var. Ayrıca çok sayıda başka Avrupa üniversitesi ile Erasmus değişimleri yapmak için girişimlerimizi sürdürdüğümüzü özellikle vurgulamak isterim. Gerek Erasmus yoluyla gerekse doğrudan lisans programlarımıza gelen yabancı uyruklu öğrencilerimiz sayesinde Fakültemiz uluslararası bir eğitim kurumu olma özelliğini artan bir oranda sürdürüyor.

Hakkımızda daha fazla bilgi için gerek Fakülte internet sayfamızı inceleyebilir gerekse bölüm başkanlarımız ve diğer akademisyen arkadaşlarımızla temas kurabilirsiniz.